Narozeninové oslavy pro děti i dospělé v Náprstkově muzeu

Milí přátelé,

toto je jedna z mých milých prací, kterými se bavím i živím:

1. Téma: AUSTRÁLCI (motivace – Marlo Morganová – Poselství od protinožců a doba kamenná  až do počátku 19.stol.

Pro skupinu dětí – oslavence a jeho kamarády, mám dvouhodinový program přímo v expozicích dávných austrálců. S dětmi si nejen povídám nad exponáty, ale několik replik jsem si udělal, aby si je samy vyzkoušely.

Vyzkoušet si mohou třeba austrálské “polštářky” – podhlavníčky, přeříznout provaz pazourkem, vyvrtat díru do kamene pazourkovým vrtákem … Jsme totiž v době kamenné.

Nejzajímavější zkušenost dětí se nedá zobrazit (tak to v životě je😊) Se známím děti s několika zážitky Marlyn Morganové z jejího Poselství od protinožců a tak si vyzkoušíme jejich způsob komunikace telepatií. Je překvapivé, jak to funguje

Když se skloubí zkušenost s telepatií se zkušeností manuální, potom i exponáty jsou vzrušující, byť jsou za sklem.

Trocha pohybu však neškodí a tak se děti učí házet bumerangem, samozřejmě papírovým. Když chtějí (ty větší), mohou si ho samy vystřihnout a vymalovat.

Většinou si na závěr nakreslí obrázek původní austrálskou technikou – tečkovanou malbou:

A náš workshop – to je vhodnější název, končí společnou fotografií:

A ta narozeninová oslava?? –  Ta s dortem, přáním a dárky oslavenci se koná v režii rodičů poté, co já se s dětmi rozloučím.

PS: Děti jsou vždy prima a největši radost mám, když (zatím co já uklízím barvy) místo aby se vrhly na dort, zkouší si v kroužku telepatii.😄

  • 2. téma:  AUSTRÁLCI  PRO DOSPĚLÉ (motivace – Marlo Morganová Poselství z věčnosti)

Po dvouleté práci s dětmi jsem to zkusil se skupinou dospělých. Kromě všech ukázek činností v prostředí expozic Austrálců jsem do dvouhodinového “workshopu” vložil mnoho z duchovního života Austrálců, kteří žili v dokonalém vztahu s přírodou. Mimo jiné, také zkusíme telepatii, dáme si nová jména a zakončíme austrálskou modlitbou.

Kamarádka Anettka věnovala tuto oslavu své mamince a jejím přátelům. Nejstarším bylo asi 75, netušili vůbec do čeho jdou a oslava měla velký úspěch.

 

3.  Téma: JIHOAMERIČTÍ INDIÁNI  (pro děti. Motivace – příběh malého Atahualpy, syna incké královské rodiny, který je předurčen se jednou stát vládcem Inků. Aby získal zkušenosti, tak jej rodiče vyšlou do světa s jeho starším přítelem)

Skupina dětí prochází expozici výstavy jihoamerických indiánů a poznávají (tak jako Atahualpa – Atík) základní zákony života v přírodě, zkouší rozdělávání ohně, připevnit kamennou teslici, vydělat kůži, dotknou se šípů, seznámí se s barvením, v šamanském koutku provedou slib a spolu se šamanem si zabubnují. Také se od něj dozví, že pokud chtějí získat poklad Inků, musí se naučit střílet foukačkou a sestřelit pět papoušků. Oslava končí dokončením nalezených náhrdelníků, pomalováním svého obličeje – podle toho jak se cítí a závěrečným bubnováním a někdy tancem. Foto na závěr oslavu končí.

 

Přílohy:

VIDEO S OMLUVOU ABORIGINCŮM 2008 na stránkách Lidé Austrálie

http://www.lideaustralie.websnadno.cz/Australane.html?flash=ne
People from down under

 

 

DOBA KAMENNÁ

Nová aktivita se starým obsahem, ale s novým účelem.

Jako akci pro školy, kde se žáci učí o době kamenné, připravuji workshopy, kde s děckama provádím zmíněné činnosti:

– Zkoušíme telepatii

– Řežeme pomocí pazourků

– Vrtáme pazourkovými vrtáky do pískovce

– Rozděláváme oheň

atd.
V Austrálii byla doba kamenná ještě před 250 lety.

V akci mám polovinu třídy, zatímco druhá půlka je na výstavě Starověký Egypt.