Moje Ekologie

MOJE EKOLOGIE

Už od dětství jsem chtěl mít vše přírodní – od účesu, oblečení, přes jídlo až po budoucí dům. Přírodní znamenalo maximálně jednoduché. Na vandry jsem vozil jenom celtu a deku, za stan bych se velice styděl, můj první spacák mi koupila až moje žena. Dodnes vzpomínám na mnohé, mrazivé noci, např. ve Vysokých Tatrách. Při prořezávání stromků jsem vždy trpěl s každou řezanou větví – “Je to nutné?”

Všechny možné petice za deštné pralesy, proti palmovému oleji, atd. podepisuji samozřejmě a ihned. Ten globální svět je zcela můj, jako přes ulici. Jenže ta skutečně blízká příroda přes ulici je na jednu stranu DIVOKÁ ŠÁRKA a na druhou stranu HVĚZDA – přírodní památka. (Bydlet v Liboci je super) A tak pod heslem Mysli globálně jednej lokálně “svádím boje” s jejich největším “nepřítelem” – což jsou Lesy hlavního města Prahy se svým zadavatelem MHMP.

 

EKOLOGICKÝ OSKAR

Se svými soutěžemi (viz jiná stránka) jsem se dvakrát dostal do finále soutěže Energy Globe Award v kategorii Nápad a Mládež, kterou pořádá E.on. Protože všechny hodnocené projekty souvisí s energií, nazývá se soutěž ekologickým Oskarem.

A stalo se, že mne už třikráte pozvali do komise hodnotitejů této soutěže právě v kategorii NÁPAD.  Tak letos jsem dostal popsaných 65 projektů, které jsem hodnotil.  Dobrá škola pro učitele 🙂 Nápady od perpetua mobile až po super vítězný nápad, který pro mne od počátku čněl nad všemi o tři řády výše a který nebylo VŮBEC snadné mezi techniky a ekonomy prosadit a který nakonec zvítězil.

A tak se radujt spolu se mnou, krátké video Vám řekne vše:

https://www.tvnatura.cz/archiv/video/1278-navrat-vody-do-krajiny-podle-jiriho-malika

PREZENTACE ZDOŇOV

4.9.2019

 

Moje Hvězda

Hvězd mám více, ale ta nejrealističtějčí začíná od nás za libockým kostelem – bývalá obora vzniklá na místě středověkého pralesa Malejova. Dnes má status přírodní památky a nádherné buky tomu dávají punc. Ve vysokých korunách kypí ptačí život, zatím co dole je chladivý stín i v těch největších vedrech. Na jaře je tu vzduch provoněn od koberců divokého česneku a klikatý potůček, který zde na třech místech pramení, dotváří tento ráj na Zemi. Chodím zde obden s Tulinou a je jasné, že je to i ráj psí. Jenže Hvězda se stává i rájem horských kol a nadupaných mladíků. Jejich divoké jízdy ze svahů rozdírají zem na holý prach, na rozvětvených cestičkách nevyklíčí ani tráva, natož aby vyrostl strom. A tak ráj cyklokrosařů ničí ten ráj primární, přírodní.  Absence řádu je zde zcela zřejmá. A tak se erozní rýhy začínají množit. Co započalo brzdící kolo, dokončuje voda splavující půdu. A tak domlouvám schůzku s člověkem z MHMP, nejvýše zodpovědným za stav Hvězdy. Je to Ing. Dan Frantík, který vše řídí, plánuje a úkoluje Lesy hl. m. Prahy. Je to po třech letech už schůzka druhá, tentokrát při příležitosti kontroly hospodaření dle kritérií FSC. A tak naše skupinka – Dan Frantík, Vladan Raidl (kontrolor FSC) a další zaměstnanec MHMP, zřejmě biolog, kráčí lesem a cestou probíráme ožehavá témata, která mne pálí – na rozdíl od těch zodpovědných. Je pátek dopoledne 29.3.2019.

Téma první:

Vysazování jedlí v pravidelných vzdálenostech 1,2m – jako v produkčním lese. – Raidlovi to vůbec nevadí, Frantík uznává, že by to bylo lépe rozptýleně, ale prý to čas srovná.

Téma druhé:

Návštěvníci si chodí, kudy chtějí a tak narůstá množství cest na úkor přístích stromů. – Všichni tři se do mne obouvají, že v žádném případě nemohou přikazovat, kudy se smí a nesmí chodit. Je to prý sice přírodní památka, ale příměstský les.

Téma třetí:

Řád Hvězdy je podle mne zastaralý, nefunkční, nevhodně umístěný na spodku informačních tabulí, napsaný malými písmeny. – Evidentně nehodlají nic měnit, protože infotabule jsou nové.

Téma čtvrté:

Používání Roundupu. Opravdu ho, i přes celosvětové zákazy, tady v přírodní památce používají a ještě ho všichni tři lesáci obhajovali jak je skvělý. Používají ho proti ostružinám mezi stromy. Na námitku že mezi ostružiny nebudou chodit lidi se dozvídám, že by tam nerostly semenáčky stromů.

Téma páté:

Způsob těžby stromů. Pan Frantík má jasno: velké stromy se musí kácet, aby nestínily těm menším😩 – to jsme v přírodní památce, kde si představuji jednou čtyřistaleté stromy. Moje představy o bezzásahovém lese jim připadají naivní – prý by se les zhroutil. Prý je na to obora malá. Jenže to by přišli o peníze za dřevo. Současné vědecké výzkumy o komunikaci stromů, o tom, jak staré stromy učí mladé jim neříkají nic.

Téma šesté:

Cyklisti na horských kolech. – Jsou velkým problémem, se kterým si Magistrát neví rady a tak nedělá nic. Dokonce je podporuje.  A tak se dozvídám, že tuto značku “Stezka pro chodce a cyklisty společná” sem dali kvůli tomu zákazu segwayů. Ihned za branou, na všech třech hlavních cestách k letohrádku je značka s přeškrtnutým kolem. Přitom to jsou jedinná místa, kde cyklisti nevadí, cesty jsou široké. A tak cyklisti jezdí v lese a nespočetné cestičky je vždy přivedou na svahy, kde brždění, či jízdou do kopce odírají zema způsobují erozi. A divokou jízdou ohrožují chodce. Stojíce nad jednou evidentní erozní rýhou, kterou musí všichni tři uznat, navrhuje pan Frantík porazit jeden dub a ponechat ho napříč. Toto řešení jsem mu v dopisech navrhoval už několikrát, ale s tím, že se pro jiný účel poražený strom dopraví na místo ve svahu. Ale to bych chtěl asi moc, tak souhlasím. Strom je ihned označen a do týdne leží tak, jak jej vidíte na fotce.

Ten poražený strom je jedinný výsledek mojí misie pro Hvězdu a je dohodnuto, že to je pokus, který vyhodnotíme. Za rok se má kontrola hospodaření FSC konat znovu. S tím se s lesáky loučím. Ale už teď je vidět, že divočáci objíždí překážku cestou zleva i zprava. Slíbené značky se zákazem jízdy na kolech dosud instalovány nebyly.

Magistrát prostě odmítá vytvářet ve Hvězdě řád a dohlížet na jeho plnění.

21.4.2019

 

 

Případ soutěska v Divoké Šárce