Dvacátý ročník – Vyrob si svůj Stirlingův motor

  • Milí přátelé, ano, máme jubileum

Na úvod zopakuji, že tyto moje stránky už nejsou ty hlavní, soutěžní, ale jsou to tyto, o které se stará Spolek pro podporu odborného vzdělávání.   www.stirlinguv-motor-soutez.cz

Termíny soutěže:

První kolo: Středa 6.5.2026 v 10.00 v učebně NTM jako vždy.

První kolo není povinné, ale velice doporučené, vyzkoušíte si startovní plamen, změříme otáčky, vítěz dostane odměnu a výsledky se počítají i pro druhé kolo. Zároveň doporučuji přijít i těm, kterým se motor nerozeběhl, podíváme se na něj spolu.

Druhé kolo: Čtvrtek 4.6.2026 v 10.00 na Veletrhu vědy v Letňanech (stejně jako vloni)

Budou k dispozici dva startovní plameny a každý motor bude mít dva rozběhy. Počítají se vyšší otáčky. Po skončení měření se všechny soutěžní Stirlingovy motory shromáždí a zatím co soutěžící se mohou podívat na mnoho zajímavých stánků na veketrhu, my provedeme hodnocení disciplíny Technického vylepšení a Designu. Vyhlášení výsledků odhaduji na 13.30.

 

PRVNÍ KOLO

Milí přátelé

Jubilejní 20. ročník začal 6.5. prvním kolem v učebně NTM. Ačkoliv se na startu sešlo jenom devět motorů, místnost byla až přeplněná.

Soutěže se zúčastnilo i osm studentů, kteří se seznamovali s průběhem soutěže a hlavně s měřením. Budou přítomni při druhém kole, kde budou startovní plameny dva a oni budou měření provádět.

Při soutěži každého museli zaujmout tři studenti ve vojenských uniformách z VSŠ a VOŠ MO z Moravské Třebové se slušnými otáčkami motorů a originálními konstrukcemi. Byli to Metoděj Dadák, Dan Šik a Jakub Varumža. Všechny jejich motory mají potenciál pro druhé kolo.

Se svojí báječnou učitelkou ze SŠ eltech a strojírenství přišli Jirka Orlov, Ondra Hejhal a Vítek Šesták. I na ně se těším, každoročně škola překvapuje.

Z SPŠ Třebešín přišel Honza Polák se svým originálním, průtočným chlazením.

A ze základní školy (!) Korunovační  Vašek Čelikovský.

Jako první ráno přišel Anthony Szuflak z PBIS s motorem, který od loňska doznal značnou změnu, kterou určitě popíšu v zápisu druhého kola.

Tabulka výsledků:

Jméno

      I ot/min

       II ot/min

Škola

Dadák

     590

     580

  VSŠ

Šik

     487

     543

   VSŠ

Varumža

     451

     449

Orlov

     297

    SŠS

Hejhal

      0

      0

    SŠS

Šesták

      0

      0

    SŠS

Polák

     212

      0

Třebešín

Čečilovský

     386

      0

ZŠKorunovační

Szuflak        

      750

       0

PBIS

Vítěze prvního kola si letos výjímečně dovolím neurčit:

Když  Metoděl Dadák jako první dal motor na plamen, ukázal graf při velkém rachotu motoru neuvěřitelnych 1723ot/min. Jenže vlivem vibrací čidlo ukazovalo vícekrát. Při opakování byly otáčky nižší.

Anthony Szuflak zkoušel svůj motor ještě před zahájením v 10.00 a motor ukázal jasných 760ot/min. Ovšem při soutěžním startu, pri pokusu použít Hélium se voda, která pronikla do motoru smísila s olejem a vytvořila emulzi a nakonec se mu skleněný válec odloupl.

Jeho výsledek tak nemohu počítat.

Po měření jsme se soutěžícími probírali problémy motorů:

Stále se opakující:

  • Vůle v přehaněči
  • Píst netěsní, nebo má naopak velké tření, před závodem doporučuji očistit válec i píst alkoholem
  • Celý motor není tuhý
  • Ojnice “jezdí” na závitech čepu
  • Plasty se dotýkají horké plochy

Doporučení:

Do základové desky je vhodné vyvrtat díru 5mm, vyříznout závit M6. Na trubičce d = 6mm  vyříznout závit M6 a zašroubovat a utěsnit kapkou vteřiňáku.

Získáte vstup pro Helium, nebo pro měření tlaku.

Pro chod motoru se trubička nejsnáze uzavře dřevěným, kuželovým kolíkem.

. . . .